Misja

Serwis GoodContents.net to nie jest zwykły katalog stron. To miejsce, gdzie możesz nie tylko wypromować swoją stronę, ale także zainteresować internautów jej tematyką.

Jeśli chcesz przybliżyć innym zagadnienia poruszane na Twojej stronie, dodaj artykuł.

Możesz także śledzić na bieżąco nowości w serwisie, korzystając z kanałów RSS.

Good Contents

Nie-zwykły katalog

Trening dobrego samopoczucia

Autor: milosz. Data publikacji Pon, 2006-03-20 16:24

Posłuchaj samego siebie

Nie tylko w sporcie ważny jest trening. Również dobre samopoczucie może zostać wytrenowane i jest to całkiem proste, jeśli posłucha się swojego "instynktu zdrowotnego".

Zdrowym nie jest się bez wysiłku. Jako przykład można tutaj przytoczyć następstwa poważnej grypy albo kontuzji w sporcie. Po kuracji, najczęściej ma się pragnienie rozpocząć od nowa powracanie do formy. Żeby zniwelować ryzyko ponownej kontuzji planuje się porządną rozgrzewkę przed każdym treningiem. Oczywiście także należy ograniczyć palenie, żeby uodpornić się przed przeziębieniami. W zasadzie są to doskonałe pomysły, jednak często nie udaje się ich wprowadzić w życie. Może to wynikać z mało stanowczego wyboru terminu (od następnego poniedziałku, następnego roku...) albo po prostu obowiązki życia codziennego stają się ważniejsze.

Wielu ludzi ma nadzieję, że mimo niezdrowego trybu życia nie zachorują. Dopiero poważne sygnały ostrzegawcze, jak podwyższone ciśnienie lub przyspieszony puls, zwracają uwagę na zagrożenie zdrowia.

Optymizm dodaje sił

Wydaje nam się, że zdrowe życie wymaga rezygnacji z wielu rzeczy, które lubimy. Jednak takie dręczenie się czy "osiąganie swoich granic" nie jest ze zdrowotnego punktu widzenia korzystne. Człowiek koncentruje się wtedy na tym, czego mu nie wolno. Jeśli ciągle myślisz o liczeniu kalorii, przychodzą Ci do głowy wszystkie zakazane rzeczy, jak na przykład pyszny tort i czujesz się jeszcze gorzej.

Zamiast ciągle umartwiać się powinieneś dążyć do zmiany nastawienia na pozytywne. Myślenie typu "I tak nie uda mi się schudnąć" oczywiście do niczego dobrego nie doprowadzi. Ale jeśli zamiast tego przyjmiesz postawę "Mogę coś zrobić, żeby moje życie było lepsze" albo "Nawet małe zmiany mogą dać duże efekty", pomoże to w podejmowaniu nowych działań.

Optymizm ma wielki wpływ na zdrowie. Zostało to nawet dowiedzione badaniami naukowymi. Nawet przebieg ciężkiej choroby może zostać zmieniony przez pozytywne nastawienie. Ludzie, którzy mimo niepowodzeń nie poddają się, są również bardziej odporni na choroby niż pesymiści.

Małymi krokami, ale do przodu

Jeśli zdrowie i dobre samopoczucie naprawdę mają odegrać dużą rolę w życiu, nie można stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. Zmienianie wszystkiego, lub wielu rzeczy na raz, może dorpowadzić jedynie do frustracji. Zasada "Od teraz jem zdrowo i codziennie chodzę na fitness" nie zadziała. Takie wyzwanie: wszystko albo nic, doprowadzi prędzej czy później do powrotu do poprzedniego trybu życia.

"Chęć zamiast przymusu" to wypróbowany przepis na osiągnięcie sukcesu. Zbyt ambitne cele są najczęściej nie do osiągnięcia. Jeśli będziesz biegać wiecznie zziajany, ponieważ narzuciłeś sobie zbyt wysokie tempo, wkrótce porzucisz ten rodzaj treningu. Natomiast jeśli przyjmiesz odpowiednie tempo, bieganie da Ci znacznie więcej radości i satysfakcji.

Nie bój się codziennych obowiązków

Jeśli nauczysz się brać odpowiedzialność za swoje zdrowie we własne ręce, uda Ci się również zdrowo przetrwać dzień pełen obowiązków. Pomyśl, co możesz dla siebe zrobić... Nawet jeśli są to tzlko trzy minuty odprężającej gimnastyki dziennie, jest to mały ale znaczący krok. W czasie pracy, można robić krótkie przerwy lub ćwiczenia rozciągające przed komputerem. Przygotuj sobie wodę mineralną i owoce. Po pracy zaparkuj nieco dalej od domu i przespaceruj się, co pomoże Ci pozbyć się codziennego stresu. Małymi krokami, poprzez uważne zmiany, dotrzesz do celu. Ten wysiłek będzie nagrodzony uczuciem odprężenia i świeżości. Długofalowe efekty, jak na przykład zrzucenie nadwagi, też nadejdą jeśli będziesz pielęgnować zdrowe przyzwyczajenia. Świadomie zdrowe życie nie może być czymś wyjątkowym, ale musi zostać wkomponowane w codzienność.

Żyj świadomie

Zdrowe życie i unikanie szkodliwych działań jest w zasadzie zrozumiałe samo przez się. Ale co właściwie jest zdrowe? Chorobę łatwiej rozpoznać niż objawy zdrowia. One oczywiście istnieją, ale najczęściej nie zwracamy na nie uwagi. Jednak można nauczyć się słuchać swojego ciała. Można samemu się zapytać: "Co jest dla mnie dobre, kiedy jestem świadomy swojego ciała? Co mogę zrobić, żeby częściej czuć się dobrze?". Przyglądaj się dociekliwie nowym bodźcom, traktuj poważnie swoje emocje i akceptuj swoje odczucia. W ten sposób wesprzesz swoje zdrowie.

Na podstawie porad psycholog A. Wagner-Link

nawigacja

Kategoria główna

subskrybuj